Business Intelligence (BI) to podejście i proces, znajdujące coraz więcej zwolenników – w pewnym sensie z konieczności. Jeszcze kilka lat temu ten termin był w Polsce stosunkowo mało znany i kojarzył się jedynie z dużymi korporacjami. Dziś siłą rzeczy trafia pod strzechy, również firm sektora MŚP.
W gąszczu danych
Właściwie wszyscy jesteśmy dziś zarzucani dużymi ilościami danych i informacji. Każda firma posiada przynajmniej kilka systemów i źródeł danych, z których można czerpać jakąś wiedzę (mam na myśli zarówno systemy typu ERP, CRM, jak i po prostu choćby rozproszone skoroszyty Excel).
Właśnie tym zajmuje się Business Intelligence – zamianą danych (często z wielu źródeł) w informacje i informacji w wiedzę, która posłuży do podejmowania decyzji biznesowych i rozwijania biznesu.
Dane -> Informacje -> Wiedza
Tak wygląda proces BI. Wydaje się to hasłem, jednak nie należy wnioskować na podstawie surowych danych lub informacji, a na podstawie wiedzy, czyli zinterpretowanych informacji. Interpretację ułatwia odpowiednie oprogramowanie i umiejętności analityka.
Dziesiątki raportów vs. dashboardy
Wyobraź sobie (choć być może nie będzie to potrzebne i pewnie znasz to z autopsji) krążące po Twojej firmie raporty w formie arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji czy maili. Zwykle są one tworzone wg różnych koncepcji, często bazują na danych z różnych źródeł. Odejście lub czasowa nieobecność pracownika, który je przygotowywał każdy z raportów może być wyzwaniem, ponieważ z raczej nie ma przygotowanej instrukcji wykonywania lub generowania tych raportów. Przedstawienie innego okresu lub wymiaru analizy może wymagać ponownego wygenerowania raportu lub przynajmniej gruntownych zmian.
Raporty BI w formie interaktywnych dashboardów są co do zasady podłączone do źródeł danych w sposób stały i przygotowuje się je raz. Odświeżenie ogranicza się do kliknięcia przycisku „Odśwież” i czasem do zmiany kilku parametrów. Są zaprojektowane w sposób elastyczny – tj. aby zmiana okresu, przejście do szczegółów itd. były możliwe bez zmiany konstrukcji raportu, a jedynie dzięki zmianie parametrów.
Źródła danych, integracja, oprogramowanie
Dzięki temu jeden raport pozwala odpowiadać na wiele pytań. Paradoksalnie często okazuje się, że dzięki stosowaniu tak elastycznych form prezentacji danych w nowoczesnych systemach BI odpowiadamy sobie na pytania, których nie przyszłoby nam do głowy zadać. Na początku podstawą jest jednak integracja danych z wielu źródeł. Mogą nimi być zarówno rozbudowane hurtownie danych, bazy SQL wspomnianych wyżej systemów czy zaprojektowane odpowiednio skoroszyty MS Excel czy pliki CSV generowane z różnych programów (np. typu ERP, CRM, WMS itd). Następnie dane wczytywane są do odpowiedniego oprogramowania klasy BI.
Do najpopularniejszych systemów BI należą: Microsoft PowerBI, Google Data Studio, Qlik, Tablaeu, SAP Business Object, SAS Visual Analytics.
A co z poczciwym Excelem? Nie jest to co prawda oprogramowanie klasy BI, jednak pozwala na przeprowadzenie procesu przekształcenia danych w informacje i wiedzę. Czasami w dość okrężny sposób, ale pozwoli zaspokoić wymagania niektórych analityków i menedżerów. Oczywiście wszystko zależy od skali przedsięwzięcia oraz umiejętności projektowania arkuszy i łączenia źródeł. Z pomocą przychodzi tu narzędzie PowerQuery, ale ten temat zasługuje na oddzielny wpis.
Oszczędność czasu i wyższa efektywność
W ostatnim czasie w wielu organizacjach użycie oprogramowania klasy BI stało się niezbędne. W innych użycie ich jest obecnie nieco „na wyrost”, jednak nie należy traktować negatywnie takiej praktyki. Firma nastawiona na rozwój w obecnych czasach prędzej czy później napotka na problem wielowymiarowej analizy danych. Im wcześniej usystematyzuje źródła danych, ujednolici raportowanie i wprowadzi dobre praktyki, tym mniejszy będzie miała problem gdy BI stanie się koniecznością a cały reporting w firmie będzie musiał być przebudowany
Podsumowując, Business Intelligence w praktyce to elastyczne i usystematyzowane środowisko raportowe, dające możliwość łatwego i zautomatyzowanego przekształcania danych z wielu źródeł w informacje i wiedzę, co pozwala na podejmowanie decyzji biznesowych. Takie podejście minimalizuje liczbę generowanych raportów w firmie i czasu poświęcanego na ich przygotowanie, ponieważ odpowiedzi na padające pytania mogą są możliwe do uzyskania przez zmianę parametrów raportu i interpretację doświadczonego analityka.